Product Code: ICT690-48S
Input 100-265 VAC, 50-60 Hz
Output 55.2 VDC, 22 A
Dimensions 6.4"L x 19"W x 1.72"H, Approx. Shipping Weight 10 lbs
Product Overview:
Standard Features:
  • Available for 12, 24, or +/- 48VDC applications
  • 690 or 1200 watts continuous power output
  • 90 To 93% efficiency
  • Universal power factor corrected input
  • 1RU 19 inch chassis
  • Form C alarm contacts
  • Remote shutdown contacts
  • Optional battery backup with integrated LVD
  • Factory adjustable output voltage and LVD settings
  • 2 year warranty
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Output Power Availability Price
Pro Series Power Supply 48VDC 12.5A
ICT690-12SB
90-265VAC
12VDC
690W Battery Backup
Online Availability
Availability: Request Lead time
ICT690-24SB
90-265VAC
24VDC
690W Battery Backup
Online Availability
Availability: Not available
ICT690-48SB
48VDC
690W Battery Backup
Availability: Not available
12VDC
1200W Battery Backup
24VDC
1200W Battery Backup