Product Code: TRUECHARGE2-60
Input 90-265VAC, 47-63Hz
Output 12VDC, 60A
Dimensions 3.5"H x 6.7"W x 13.4"L, Approx. Shipping Weight 11 lbs
Product Overview:
Xantrex TRUECharge Battery Charger leads the industry with a small footprint and ultra-compact design. Designed for commercial applications worldwide the TRUECharge features an input voltage of 90 Vac to 265 VAC, 47 to 63 Hz, which can be used in most parts of the world.
Standard Features:
  • Available in 10, 20, 40 & 60 Amp
  • Auto-ranging universal input voltage of 90-265 VAC, 47-63 Hz
  • Low electrical interference and efficient
  • Power factor corrected multistage charging
  • Inherent drip-proof design characteristics for multiple mounting positions
  • Built-in protection against surges and spikes on the AC power line
  • Settings for flooded, gel, AGM or lead-calcium batteries
  • Ability to charge batteries drained to extremely low voltage
  • Easy access to AC and DC wiring from one side
  • Optional Remote Panel
  • Optional Battery Temperature Sensor
Technical Support Call: 1-800-670-0707
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Output Power Availability Qty Price
Truecharge Battery Charger 12VDC 60A
TRUECHARGE2-20
90-265VAC
12VDC
20 Amps
Online Availability
Availability: Not available
TRUECHARGE2-40
90-265VAC
12VDC
40 Amps
Online Availability
Availability: In stock
11% discount
TRUECHARGE2-60
12VDC
60 Amps
Availability: In stock
11% discount
TRUECHARGE2-10/24
24VDC
10 Amps
Availability: Not available
TRUECHARGE2-20/24
24VDC
20 Amps
11% discount
24VDC
30 Amps
You May Also Be Interested In
List of suggested products: You May Also Be Interested In.
Battery Temp Sensor
Battery Temp Sensor
Model: 808-0232-01
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
Truecharge Battery Charger 24VDC 20A
Previous
Truecharge Battery Charger 24VDC 10A