Product Code: ATEV1130020E208
Input Multi-Tap 120/208/240VAC, 1Ø, 60Hz
Output 130VDC, 20A, Eliminator Filter
Dimensions 22.16"H x 17.6"W x 12.78"D, Approx Shipping Weight 235 lbs
Product Overview:
ATevo 130 VDC 20 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of 120, 208, 240 or 480VAC*
  • Standard or eliminator filter
AT EVO Battery Charger 130VDC 20A
ATEV1130020E120
120VAC
130VDC
Availability: Request Lead time
ATEV1130020E208
208VAC
130VDC
ATEV1130020E240
240VAC
130VDC
ATEV1130020E480
480VAC
130VDC
ATEV1130020F120
120VAC
130VDC
Standard Filter
ATEV1130020F208
208VAC
130VDC
Standard Filter
ATEV1130020F240
240VAC
130VDC
ATEV1130020F480
480VAC
130VDC
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT EVO Battery Charger 130VDC 16A
Previous
AT10 Battery Charger 130VDC 40A