Product Code: ICT206024-10AI2
Input 20-60VDC
Output 27.6VDC, 10/8A Peak/Cont
Dimensions 9.5"L x 4.1"W x 1.77"H, Approx Shipping Weight 3 lbs
Products Overview:
Standard Features:
  • Can operate from a negative or positive ground electrical system.
  • Available from 120 watts to 420 watts, in step up and step down models.
  • Input voltages range from 10 to 60VDC, with outputs in 12, 24 and 48VDC
  • On-off contact terminal to conserve battery life
  • Built-in protection features
  • Moisture and vibration resistant
List of product options.
Picture Code Input Voltage VDC Output Voltage VDC Output Power Availability Qty Price
Isolated2 DC/DC Converter 20-60VDC to 24VDC 10A
ICT103048-5AI2
12VDC range
48VDC
5 Amps
Online Availability
Availability: In stock
ICT1212-12AI2
12VDC range
12VDC
12 Amps
Online Availability
Availability: In stock
20-60VDC
12VDC
12 Amps
Availability: Not available
20-60VDC
12VDC
20 Amps
Availability: Not available
12VDC
35 Amps
ICT206024-10AI2
24VDC
10 Amps
24VDC
20 Amps
48VDC
5 Amps
12VDC range
12VDC