Product Code: ICT2412-10A
Input range 20-30VDC, Non-Isolated
Output 13.8VDC, 10/9A Peak/Cont
Dimensions 9.5"L x 4.1"W x 1.77"H, Approx. Shipping Weight 3 lbs
Product Overview:
Standard Features:
  • Vibration resistant
  • Moisture resistant
  • Rugged case
  • Fuse protection
  • No internal wiring
  • Overvoltage protection
  • Current limiting
  • Terminal block output connector
  • High efficiency
  • Rack mounting option available
List of product options.
Picture Code Input Voltage VDC Output Voltage VDC Output Power Availability
Industrial DC/DC Converter 24VDC to 12VDC 10A
ICT2412-10A
24VDC range
12VDC
10 Amps
Online Availability
Availability: Request Lead time