Product Code: ATEV1048016F240
Input Multi-Tap 120/208/240VAC, 1Ø, 60Hz
Output 48VDC @16A, Standard Filter
Dimensions 22.39"H x 18.25"x 12.98"D, Approx Shipping Weight 157 lbs
Product Overview:
ATevo 48 VDC 16 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of  240VAC*
  • Standard filter
  • Event logging
  • Graphical LCD display
  • Ground fault metering
  • Security - Password protection
  • Local and remote voltage sense
  • Circuit breaker protection
  • Programmable alarm relays/inputs
  • Advanced communications options
  • NEMA PE-5 Standards
  • 5 year product warranty
*Custom voltages available
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Options Availability Qty Price
AT EVO Battery Charger 48VDC 16A
ATEV1048016E120
120VAC
48VDC
Eliminator Filter
Online Availability
Availability: Request Lead time
ATEV1048016E208
208VAC
48VDC
Eliminator Filter
Online Availability
ATEV1048016E240
240VAC
48VDC
ATEV1048016E480
480VAC
48VDC
ATEV1048016F120
120VAC
48VDC
Standard Filter
ATEV1048016F208
208VAC
48VDC
ATEV1048016F240
240VAC
48VDC
ATEV1048016F480
480VAC
48VDC
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT EVO Battery Charger 130VDC 40A
Previous
AT10 Battery Charger 48VDC 20A