Product Code: ATEV1130006F240
Input Multi-Tap 120/208/240VAC, 1Ø, 60Hz
Output 130VDC, 6A, Standard Filter
Dimensions 22.39"H x 19.00"x 12.98"D, Approx Shipping Weight 146 lbs
Product Overview:
ATevo 130 VDC 6 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of  120, 208, 240 or 480VAC*
  • Standard or eliminator filter
AT EVO Battery Charger 130VDC 6A
ATEV1130006E120
120VAC
130VDC
Availability: Request Lead time
ATEV1130006E208
208VAC
130VDC
ATEV1130006E240
240VAC
130VDC
ATEV1130006E480
480VAC
130VDC
ATEV1130006F120
120VAC
130VDC
Standard Filter
ATEV1130006F208
208VAC
130VDC
Standard Filter
ATEV1130006F240
240VAC
130VDC
ATEV1130006F480
480VAC
130VDC
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT10 Battery Charger 48VDC 50A
Previous
AT10 Battery Charger 48VDC 30A