Product Code: ICT300-24SNV
Input 21-32VDC
Output 115VAC, 60Hz
Dimensions 8.6"L x 5.2"W x 1.7"H, Approx. Shipping Weight 4 lbs
Product overview:
Standard Features:
  • 12, 24, or 48 VDC input
  • 300 watts / 2.6 amps output power
  • True sine wave output
  • 90% efficiency
  • Low idle current draw
  • Optional 1RU Rack Mount Tray (ICT-RM1U)
List of product options.
Picture Code Input Voltage VDC Output Voltage VAC Output Power Availability Price
Site Inverter 24VDC 300W
ICT300-48SNV
48VDC range
115VAC
300W
Online Availability
Availability: Not available
Site Inverter 24VDC 300W
ICT300-24SNV
24VDC range
115VAC
300W
Online Availability
Availability: Not available
Site Inverter 24VDC 300W
ICT300-12SNV
12VDC range
115VAC
300W