Product Code: MAJORSINE1000-125-2U
Input 125VDC
Output 100/110/115/120VAC, 50/60Hz, 4 x 5-15R, Pure Sinewave
Includes Utility Bypass & Transfer, UL/cUL Listed, 19" or 23" Rackmount 2U
Dimensions 17.32"W x 11.81"D x 3.46"H, Approx. Shipping Weight 25 lbs
Product Overview:
Majorsine Utility Inverters feature the integrated utility bypass pure sine wave from a dc source.
Standard Features:
  • 130VDC Input
  • 1 KVA/800 Watts Output
  • 2 KVA/1600 Watts Output
  • 100-120 VAC Range
  • Standard 19”/23”, 2U Rackmount
  • Pure Sine Wave Output
  • Low EMI/RFI Emissions
  • Utility Bypass Function
  • Intelligent Microprocessor-Based Control
  • SNMP Communication Option
  • User-Friendly LCD and LED Displays
  • UL/cUL Approved (60950)
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VDC Output Voltage VAC Output Power Availability Price
Majorsine Utility Inverter 125VDC 1000VA
MAJORSINE1000-125-2U
130VDC range
115VAC
1000VA
Online Availability
Availability: Discontinued