Product Code: ATEV1024040F208
Input 208VAC, 1Ø, 60Hz
Output 24VDC @ 40A, Standard Filter
Dimensions 22.39"H x 18.25”W x 12.98"D, Approx Shipping Weight 149 lbs
Product Overview:
ATevo 24 VDC 40 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of 208VAC*
  • Standard filter
  • Event logging
  • Graphical LCD display
  • Ground fault metering
  • Security - Password protection
  • Local and remote voltage sense
  • Circuit breaker protection
  • Programmable alarm relays/inputs
  • Advanced communications options
  • NEMA PE-5 Standards
  • 5 year product warranty
*Other voltages available
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Options Availability Qty Price
AT EVO Battery Charger 24VDC 40A
ATEV1024040E120
120VAC
24VDC
Eliminator Filter
Online Availability
Availability: Request Lead time
ATEV1024040E208
208VAC
24VDC
Eliminator Filter
Online Availability
ATEV1024040E240
240VAC
24VDC
ATEV1024040E480
480VAC
24VDC
ATEV1024040F120
120VAC
24VDC
Standard Filter
ATEV1024040F208
208VAC
24VDC
ATEV1024040F240
240VAC
24VDC
ATEV1024040F480
480VAC
24VDC
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT EVO 3Phase Battery Charger 260VDC 50A
Previous
AT10 Battery Charger 130VDC 40A