Product Code: ATEV1130075E480
Input 480VAC, 1Ø, 60Hz
Output 130VDC, 75A, Eliminator Filter
Dimensions 38.46"H x 19.87”W x 18.55"D, Approx Shipping Weight 422 lbs
Product Overview:
ATevo 130 VDC 75 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of 120, 208, 240 or 480VAC*
  • Standard or eliminator filter
AT EVO Battery Charger 130VDC 75A
ATEV1130075E208
208VAC
130VDC
Availability: Request Lead time
ATEV1130075E240
240VAC
130VDC
ATEV1130075E480
480VAC
130VDC
ATEV1130075F208
208VAC
130VDC
Standard Filter
ATEV1130075F240
240VAC
130VDC
Standard Filter
ATEV1130075F480
480VAC
130VDC
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT10 Battery Charger 130VDC 75A
Previous
AT EVO Battery Charger 260VDC 25A