Product Code: AT10024030F208
Input 208VAC, 1Ø, 60Hz
Output 24VDC, 30A, Standard Filter
Dimensions 26.75"H x 16.375"W x 15.98"D
Approx. Shipping Weight 259 lbs
Product Overview:
AT10.1 Series 24 VDC 30 Amps Stationary Float Battery Chargers combine the performance and accuracy of a microprocessor with the reliability of SCR power conversion. AT10 Utility Battery Chargers are easy to install, operate and maintain. They're packed with the most standard features and best warranty in the industry.
Standard Features:
  • Input voltage of 120, 208, 240 or 480VAC*
  • Standard or eliminator filter
  • SCR based rectification technology
  • Microprocessor / Digital Control
  • Alarm assembly with local LEDs and summary relay
  • Forced load share during parallel operation
  • AC Input & DC Output circuit breakers
  • CSA-NRTL/C Certified
  • 5 year product warranty
*Custom voltages available
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Options Availability
AT10 Battery Charger 24VDC 30A