Product Code: ATEV3130025F208
Input Multi-Tap 120/208/240VAC, 3Ø, 60Hz
Output 130VDC @ 25A, Standard Filter
Dimensions 38.46"H x 19.87"W x 18.55"D, Approx Shipping Weight 261 lbs
Product Overview:
ATevo 3-Phase 130 VDC 25 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of  208 or 480VAC* 3-Phase
  • Standard or eliminator filter
  • Event logging
  • Graphical LCD display
  • Ground fault metering
  • Security - Password protection
  • Local and remote voltage sense
  • Circuit breaker protection
  • Programmable alarm relays/inputs
  • Advanced communications options
  • NEMA PE-5 Standards
  • 5 year product warranty
*Other voltages available
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Options Availability Qty Price
AT EVO 3Phase Battery Charger 130VDC 25A
ATEV3130025E208
208VAC 3Ø
130VDC
Eliminator Filter
Online Availability
Availability: Request Lead time
ATEV3130025E480
480VAC 3Ø
130VDC
Eliminator Filter
Online Availability
ATEV3130025F208
208VAC 3Ø
130VDC
Standard Filter
ATEV3130025F480
480VAC 3Ø
130VDC
Standard Filter
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT10 Battery Charger 24VDC 100A
Previous
AT10 Battery Charger 130VDC 75A