Product Code: ICT206012-35AI2
Input 20-60VDC
Output 13.8VDC, 35/32A Peak/Cont
Dimensions 9.35"L x 4.9"W x 2.45"H, Approx Shipping Weight 4 lbs
Products Overview:
Standard Features:
  • Can operate from a negative or positive ground electrical system.
  • Available from 120 watts to 420 watts, in step up and step down models.
  • Input voltages range from 10 to 60VDC, with outputs in 12, 24 and 48VDC
  • On-off contact terminal to conserve battery life
  • Built-in protection features
  • Moisture and vibration resistant
  • 2 year warranty
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VDC Output Voltage VDC Output Power Availability Qty Price
Isolated2 DC/DC Converter 20-60VDC to 12VDC 35A
ICT103048-5AI2
12VDC range
48VDC
5 Amps
Online Availability
Availability: In stock
ICT1212-12AI2
12VDC range
12VDC
12 Amps
Online Availability
Availability: In stock
20-60VDC
12VDC
12 Amps
Availability: Not available
20-60VDC
12VDC
20 Amps
Availability: Not available
ICT206012-35AI2
12VDC
35 Amps
24VDC
10 Amps
24VDC
20 Amps
48VDC
5 Amps
12VDC range
12VDC
35 Amps
You May Also Be Interested In
List of suggested products: You May Also Be Interested In.
Universal Rackmount Tray 2U
Universal Rackmount Tray 2U
Model: ICT-RM2U
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
Comm Series Power Supply 12VDC 12A
Previous
Pro Series Power Supply 12VDC 87A