Product Code: AT30130040F480
Input 480VAC, 3Ø, 60Hz
Output 130VDC, 40A, Standard Filter
Dimensions 37.95"H x 20.91"W x 16.77"D, Approx. Shipping Weight 390 lbs
Product Overview:
AT30 Series 130 VDC 40 Amps Stationary Float Battery Chargers combine the performance and accuracy of a microprocessor with the reliability of SCR power conversion. AT30 Utility Battery Chargers are easy to install, operate and maintain. They're packed with the most standard features and best warranty in the industry.
Standard Features:
  • Input voltage of  208, 240 or 480VAC* 3-Phase
  • Standard or eliminator filter
  • SCR based rectification technology
  • Microprocessor / Digital Control
  • Alarm assembly with local LEDs and summary relay
  • Forced load share during parallel operation
  • AC Input & DC Output circuit breakers
  • 6 pulse rectification
  • CSA-NRTL/C Certified
  • 5 year product warranty
*Custom voltages available
List of product options.
List of product options.
Picture Code Input Voltage VAC Output Voltage VDC Options Availability
AT30 Battery Charger 130VDC 40A