Product Code: AT30130100F480
Input 480VAC, 3Ø, 60Hz
Output 130VDC, 100A, Standard Filter
Dimensions 54.25"H x 30"W x 19.14"D, Approx. Shipping Weight 650 lbs
Product Overview:
AT30 Series 130 VDC 100 Amps Stationary Float Battery Chargers combine the performance and accuracy of a microprocessor with the reliability of SCR power conversion. AT30 Utility Battery Chargers are easy to install, operate and maintain. They're packed with the most standard features and best warranty in the industry.
Standard Features:
  • Input voltage of  208, 240 or 480VAC* 3-Phase
AT30 Battery Charger 130VDC 100A