Product Code: AT30130100E480
Input 480VAC, 3Ø, 60Hz
Output 130VDC, 100A, Eliminator Filter
Dimensions 54.25"H x 30"W x 19.14"D, Approx. Shipping Weight 650 lbs
Product Overview:
AT30 Series 130 VDC 100 Amps Stationary Float Battery Chargers combine the performance and accuracy of a microprocessor with the reliability of SCR power conversion. AT30 Utility Battery Chargers are easy to install, operate and maintain. They're packed with the most standard features and best warranty in the industry.
Standard Features:
  • Input voltage of  208, 240 or 480VAC* 3-Phase
AT30 Battery Charger 130VDC 100A
AT30130100E208
208VAC 3Ø
130VDC
Eliminator Filter
Online Availability
Availability: Request Lead time
AT30130100E480
480VAC 3Ø
130VDC
Eliminator Filter
Online Availability
AT30130100F208
208VAC 3Ø
130VDC
Standard Filter
AT30130100F480
480VAC 3Ø
130VDC
Standard Filter
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT EVO Battery Charger 130VDC 50A
Previous
AT10 Battery Charger 130VDC 50A