Product Code: ATEV1048050E240
Input 240VAC, 1Ø, 60Hz
Output 48VDC @50A, Eliminator Filter
Dimensions 22.39"H x 18.25"x 12.98"D, Approx Shipping Weight 204 lbs
Product Overview:
ATevo 48 VDC 50 Amps Battery Chargers represent the next generation of the AT Series product line. Equipped with an easy to use interface, alarms, advanced communication options and self-diagnostic tools, ATevo gives you unparalleled insight into the reliability of your DC system.
Standard Features:
  • Input voltage of  240VAC*
  • 5 year product warranty
*Custom voltages available
AT EVO Battery Charger 48VDC 50A
ATEV1048050E120
120VAC
48VDC
Availability: Request Lead time
ATEV1048050E208
208VAC
48VDC
Online Availability
ATEV1048050E240
240VAC
48VDC
ATEV1048050E480
480VAC
48VDC
ATEV1048050F120
120VAC
48VDC
Standard Filter
ATEV1048050F208
208VAC
48VDC
Standard Filter
ATEV1048050F240
240VAC
48VDC
ATEV1048050F480
480VAC
48VDC
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
AT EVO 3Phase Battery Charger 48VDC 100A
Previous
AT30 Battery Charger 130VDC 50A